|
|
- Сценски уметници који су наступили на Фринџу, бавили су се положајем жена, затим отуђењем које су савременом друштву донели интернет и друштвене мреже, темама спорта, као и преплитања науке и уметности. Уобичајено је жива главна улица старог Единбурга, Хај стрит у којој се глумци боре за пажњу пролазника смишљајући инвентивне и увек врло театралне начине да их довуку на неку од представа на Фринџу, од оних који су у обличју Дарта Вејдера, преко тужних Пјероа и Франкенштајна, до шармантног Спендија Ендија који ђуска уз МТВ хитове деведесетих година као да му од тога зависи живот.
Фотографије: Удружење единбуршког фестивала Фринџ
- Единбург, Шкотска – Овогодишњи Фринџ фестивал, одржан од 1. до 25. августа 2014. године, поново је, по фасцинантном броју наступа, потврдио да је (необориво) реч о најквантитативнијој театарској смотри на свету. Приказано је 3.193 представе, на 299 различитих простора у граду – од конвенционалних театарских сцена, преко бројних цркава, дворишта, улица, пабова, до плаже Портобело, и околних фарми.
Шарм субверзивног хумора из Даблина – др Ана Тасић
|
|
ФРИНЏ ФЕСТИВАЛ
Единбург, Шкотска –
Иако је званично завршен 25. августа, програм овогодишњег
Фринџа се наставио још неколико дана, јер ни извођачи ни гледаоци нису хтели да
се тако лако опросте од ове увек инспиративне августовске позоришне авантуре. Са
3.193 различите представе, што је за једанаест посто више од прошлог пута, направљен
је рекорд – овогодишњи програм је имао највише представа у историји Фринџа! Због
овог завидног квантитета, каталог је штампан на 414 страна, а тежи 616 грама. У
вези са тиме, избор фринџовског менија може изазвати приличне главобоље.
ПРЕМА ЊЕГОВИМ ПОТРЕБАМА
Без кајања смо се још одлучили за неколико представа које су настале према савременим драмским текстовима. Новооснована позоришна компанија „Редс” из Даблина је дебитовала са дуодрамом „Према његовим потребама”, бритком политичком романтичном комедијом коју је написао Оливер Иглтон, а режирала Нора Кели Лестер.
Представа се играла у једној соби, Студију шест простора „Си”, импресивне викторијанске зграде „Индија”. Овај простор је због своје затворености обезебедио врло близак однос између глумаца и гледалаца којих је на последњем фринџовском извођењу било двадесетак. Ник (Мајк-Дејвид Мекернан) је неспретни младић који нема баш много искуства са девојкама, а одлучује да пронађе једну на скупу радикалних левичара. Ту упознаје круту штреберку Кас (Хана Такер Мамалис), слабо заинтересовану за романтику, али и те како заинтересовану за регрутовање нових политичких снага, због чега прихвата Никово удварање. Њихово упознавање и развој односа смањиће почетне разлике, смекшати Касину ригидност, а оснажити Никову друштвено-политичку свест. „Према његовим потребама” је представа изузетног шарма, непретенциозности и субверзивног хумора који се супротставља сваком облику политичке острашћености. А интригантан апсурд се излива из чињенице да Ник користи политику у романтичне сврхе, док Кас употребљава романтику у политичке сврхе. ЧАМАЦ БЕБА
У истој згради „Индија” која има неколико сценских простора, у Студију три већих капацитета, одмах после смо гледали представу „Чамац беба” компаније „Брикс анд мортар” (текст Џорџија Блис, режија Вилијама Кауел).
Радња ове горко-слатке породичне драме Мајк-Лијевског типа се дешава деведесетих година у Бирмингему, и прати окупљање помало дисфункционалне породице Калоу, зачете у време хипијевског либерализма. Кључне вредности представе су у животној сочности ликова који су психолошки утемељено и веродостојно на сцени дати, али и у изазовној трагикомичности која одражава несигурности живљења ниже средње класе у савременој Британији. Необичан оптимизам радњи даје уживо извођење песама „Битлса”, „Пинк Флојда” и Лу Рида, које коментаришу радњу, али и у ту њихову општу разочараност утискују зачудну наду и утеху. ПИОНИР
Најновија продукција „Пионир” компаније „Кјуријус дајректив” из Норича, добила је угледну награду „Фринџ фрст”, за иновацију и драматургију (режија Џек Лоу). Ова позоришна група је посебна зато што постојано истражује однос између науке и уметности. Основани су 2008. године и од тада су направили чак седамнаест представа са израженим афинитетима према научној фантастици, што је у позоришту мање уобичајено, за разлику од филма.
Радња „Пионира” је постављена у блиску будућност, а тематизује живот на Марсу. Драматургија је сложена, укључује неколико линија радње – судбину младог пара из Холандије који се пријављује за експериментални живот на Марсу, затим потрагу два чудака за базом за свемирска истраживања по руским гудурама, као и приказ медијских и академских интрига везаних за свемирска истраживања. Суштинска снага ове представе је у томе што она није само детаљно научно утемељена, са мноштвом података о животу на Марсу, већ што има изузетно продубљене поетске и филозофске димензије значења. Прича није сува већ је обливена емоцијама и подстицајном идејом која је spiritus movens ликова у њиховој посвећености науци. Они се жртвују због разорно јаке потребе да превазиђу ограниченост људског постојања, да ураде нешто што ће употпунити свет у коме живимо. Сви смо овде смртни, али имамо избор да поступамо у простору бесмртности и да иза нас можда оставимо бољи свет. __________________________
__________________________
Подржите наш рад и труд,
визију и ентузијазам – придружите нам се на нашој званичној страници на „Фејсбуку”, кликните на линк или на лого и „лајкујте” нашу страницу. Од срца хвала свим драгим људима који су нас већ подржали. Грлимо и љубимо – памтимо – с поштовањем, Управни круг Урбаног књижевног круга __________________________
__________________________
|
др Ана Тасић,
театролог и позоришни критичар Единбург, Шкотска – Фринџ фестивал је одржан од 1. до 25. августа 2014. године. Са 3.193 различите представе, што је за једанаест посто више од прошлог пута, направљен је рекорд – овогодишњи програм је имао највише представа у историји Фринџа!
Единбург, Шкотска – У завршници позоришног програма Единбуршког интернационалног фестивала приказане су две премијере, „Хелен Лоренс” и „Слатки мамбо”.
Единбург, Шкотска – Овогодишњи Фринџ фестивал, одржан од 1. до 25. августа 2014. године, поново је, по фасцинантном броју наступа, потврдио да је (необориво) реч о најквантитативнијој театарској смотри на свету.
Единбург, Шкотска – Единбуршки интернационални фестивал, који се ове године одржава од 8. до 31. августа, посвећен је стогодишњици Великог рата.
Будва, Црна Гора – Званичан програм овогодишњег, 28. издања фестивала „Град театар” затворен је извођењем „Опере ултиме” редитеља Кокана Младеновића.
Будва, Црна Гора – Град театар Будва: премијера Чеховљеве „Три сестре” у Цркви Свете Марије, у режији и адаптацији Ане Вукотић и Слободана Милатовића.
Тиват, Црна Гора – У оквиру фестивала „Пургаторије”, у Центру за културу премијерно је изведена представа „Провиденца”, настала на основу Чеховљевог „Ујка Вање”, у драматуршкој адаптацији Стевана Копривице и режији Егона Савина (продукција Центар за културу Тиват).
Котор, Црна Гора – На
Летњој позорници, у оквиру Међународног фестивала „Котор арт”,
премијерно је изведена Брешанова „Представа Хамлета у селу Мрдуша
Доња”, у режији Луке Кортине, копродукција Котор арта и Црногорског
народног позоришта.
Представа „Шекспирова наушница” редитеља Љубише Ристића, настала према текстовима Јонеска, Бејкона и Шекспира.
Фестивал „Нови тврђава театар”, у Вили „Станковић” у Чортановцима код Инђије, од 5. до 9. јула 2014.
Потпрограм „После рата” 20. Лондонског интернационалног фестивала (ЛИФТ), у Уметничком центру Батерси, у јужном Лондону.
Нова драма Ненада Прокића „Прст обарач метак пиштољ” премијерно је изведена у суботу 28. јуна, тачно на стогодишњицу од атентата на Франца Фердинанда, у оквиру програма Лондонског интернационалног театарског фестивала, на сцени Уметничког центра Батерси, у јужном Лондону.
У оквиру овогодишњег јубиларног 20. издања ЛИФТ-а, Лондонског интернационалног театарског фестивала, организован је потпрограм „После рата”.
„Хамлет” редитеља Доминика Дромгула и Била Бакхурста – лондонски Глоуб театар, на сцени Народног позоришта, у Београду.
Мјузикл „Виктор Викторија”, према тексту Блејка Едвардса, музика Хенри Манцини, режија Михаило Вукобратовић, Позориште на Теразијама.
Представа „Змајеубице”, према тексту Милене Марковић, режија Ива Милошевић, Југословенско драмско позориште.
Стеријино позорјe – „Принцип (мали ми је ово гроб)”, представа настала према драми Биљане Србљановић, у тумачењу пољског редитеља Михала Задаре и извођењу бечког позоришта Шаушпилхаус.
Стеријино позорјe – „Још увек олуја”, драма Петера Хандкеа, на сцени Српског народног позоришта, у извођењу Словенског народног гледалишча из Љубљане.
Стеријино позорјe – „Ожалошћена породица”, према комедији Бранислава Нушића, у редитељском тумачењу Николе Пејаковића, а у извођењу ансамбла Народног позоришта Републике Српске из Бањалуке.
Представа „Кад су цветале тикве”, према драми Драгослава Михаиловића, режија Бобан Скерлић, Београдско драмско позориште.
Братислава – У главном граду Словачке је од понедељка 12. до суботе 17. маја одржан 10. Интернационални фестивал Нове драме, по угледу, значају и програмској оријентацији пандан српском Стеријином позорју.
„Оставите поруку или Бегунци”, према мотивима из романа „У старини име му беше Хемус” Борислава Чичовачког, текст и режија Вида Огњеновић, Српско народно позориште, Нови Сад.
„Мизери”, по мотивима романа Стивена Кинга, редитељ Петар Поповић и „Славна Флоренс”, према тексту Питера Квилтера, режија Ђурђа Тешић, Атеље 212, Сцена „Петар Краљ”.
Представа „Код вечите славине”, по тексту Момчила Настасијевића, у адаптацији Слободана Обрадовића и режији Милана Нешковића; Сценa „Раша Плаовић”, Народно позориште у Београду.
„Рођендан господина Нушића”, према тексту Душана Ковачевића, редитељ Небојша Брадић, Звездара театар.
Представе Јернеја Лоренција, Душана Јовановића, Матјажа Бергера.
Представа „Мали ми је овај гроб”, према драми Биљане Србљановић, режија Дино Мустафић, копродукција Хартефакт, Битеф театар, Камерни театар 55, Казалиште Ulysses.
„Уносно место”, према тексту Александра Николајевича Островског, редитељ Егон Савин, Југословенско драмско позориште.
Представа „Август у округу Осејџ”, према тексту Трејсија Летса, режија Љиљана Тодоровић, Атеље 212.
Представа „Неопланта”, према роману Ласла Вегела, редитељ Андраш Урбан, драматург Ката Ђармати, Новосадско позориште (Ујвидеки синхаз).
Две нове представе у Дому омладине Београда: „Бања Робија”, продукција АпсАрт – Центар за позоришна истраживања, и „Мерлинкина исповест”, према тексту Миладина Шеварлића, редитељ Стеван Бодрожа.
Представа „Наши синови”, према драми Војислава М. Јовановића Марамбоа, адаптација и режија Татјана Мандић–Ригонат, Народно позориште у Београду, сцена Раша Плаовић.
Представа „Случајеви – Изгубљени у Србији”, ауторски пројект Кокана Младеновића, Омладинско позориште Дадов.
„Маратонци трче почасни круг”, Душан Ковачевић / Милица Краљ, Звездара театар и „Коштана”, Борисав Станковић / Андраш Урбан, Народно позориште Суботица.
„Los Jugoslavos”, Хуан Мајорга / Стеван Бодрожа, копродукција Народно позориште из Ужица, Пулс театар из Лазаревца и Битеф театар; „Издаја”, Харолд Пинтер / Горан Шушљик, Југословенско драмско позориште, сцена Бојан Ступица.
Трилогија „Passport”, редитељ Андраш Урбан, позориште Деже Костолањи, Суботица, београдска премијера на сцени Битеф театра.
„Мој син само мало спорије хода”, Београдско
драмско позориште; и „Успаванка за Вука Ничијег”, копродукција Народног
позоришта у Београду и Град-театра Будва.
„Српска трилогија”, по роману Стевана Јаковљевића, драматизација Миодраг и Светолик Никачевић, режија Славенко Салетовић; Народно позориште у Београду.
др Ана Тасић,
театролог и позоришни критичар Мисли – др Ане Тасић, театролога и позоришног критичара – о позоришту.
др Ана Тасић,
театролог и позоришни критичар __________________________
__________________________
|
Прочитајте правила коришћења – на енглеском језику (Terms and Conditions, Privacy Policy, Disclaimer) – пре него што пошаљете коментар. Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција „Круга УКК” – онлајн часописа примењене књижевности и традиционалне уметности – Урбаног књижевног круга, задржава право да – уколико их процени као неумесне – скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или сарадника и чланова Урбаног књижевног круга и чланова редакције „Круга УКК”, као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Урбани књижевни круг и „Круг УКК” нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара прочитали и разумели правила коришћења која су искључиво на енглеском језику – и потврдили сагласност са наведеним правилима.
|
Note: The Urban Book Circle does not necessarily endorse any of the views posted. By submitting your comments, you acknowledge that the Urban Book Circle has the right to reproduce, broadcast and publicize those comments or any part thereof in any manner whatsoever. Please note that comments are moderated and published according to our Terms and Conditions.
|
Theatre criticism & Photographs: Ana Tasic
All rights reserved 2014. Copyright © Ana Tasic
Photos of Edinburgh Festival Fringe courtesy of The Edinburgh Festival Fringe Society
All rights reserved 2014. Copyright © The Edinburgh Festival Fringe Society
Published September 8, 2014 on Urban Book Circle
Published September 8, 2014 on Politika
Design & Artwork by Djuradj Vujcic
Illustrated by Sarah Riordan
Edited by Prvoslav Vujcic,
Deidre McAuliffe
and
Danijela Kovacevic Mikic
All rights reserved 2014. Copyright © Urban Book Circle
C O N T A C T
Published by Urban Book Circle on September 8, 2014
Urban Book Circle® (UBC)
All rights reserved 2014. Copyright © Ana Tasic
Photos of Edinburgh Festival Fringe courtesy of The Edinburgh Festival Fringe Society
All rights reserved 2014. Copyright © The Edinburgh Festival Fringe Society
Published September 8, 2014 on Urban Book Circle
Published September 8, 2014 on Politika
Design & Artwork by Djuradj Vujcic
Illustrated by Sarah Riordan
Edited by Prvoslav Vujcic,
Deidre McAuliffe
and
Danijela Kovacevic Mikic
All rights reserved 2014. Copyright © Urban Book Circle
C O N T A C T
Published by Urban Book Circle on September 8, 2014
Urban Book Circle® (UBC)
Урбани књижевни круг – круг даровитих, писмених и храбрих.