|
|
„_Мишљења смо да оваква предавања-перформанси у корену секу суштину позоришта, убијају његову есенцију која се налази у комуникацији и емоцији. Овде су сва смислена емотивност и људскост брутално истерани са сцене, а њихово место су окупирали арогантни теоретичари и самодовољно теоретисање.” – др Ана Тасић, театролог и позоришни критичар, пријатељ и сарадник – почасни члан Урбаног књижевног круга.
Убијање комуникације и емоције – др Ана Тасић
|
|
Убијање комуникације и емоције
48. Битеф – „Прошлост је сада”, редитељке Корине Мајер, Базел, Швајцарска и продукција „Бојно поље сећања 1914–2014” аутора Ханса Вернера Крезингера и Регине Дуре, Берлин, Немачка.
ПРОШЛОСТ ЈЕ САДА
У продукцији „Прошлост је сада” редитељке Корине Мајер стварност слеће на сцену – главни лик и извођач је Шахин Дил-Ријаз, аутор документарних филмова који је рођен у Бангладешу, а тренутно живи у Берлину. Поред њега, у извођењу учествује глумица Ен Хо у улози наратора-предавача која уводи гледаоце у Шахинову личну и професионалну биографију, показујући нам фотографије и видео-клипове, исечке из његовог живота. Између осталог, Хо нам открива да је Шахин направио филм „Прошлост је сада”, документарац о његовој породици, који је главна тема овог остварења. На сцену је, поред самог Шахина, пресељена и његова радна и дневна соба, Шахинов стварни намештај, компјутер, много пари његове обуће, са циљем остваривања аутентичности. У позадини се налази велико платно где се преноси слика са екрана Шахиновог компјутера, као и делови из његовог документарца, а врхунац редитељске инвентивности би ваљда требало да буде разговор Шахина са његовом бившом девојком Барбаром и њиховим сином, уживо преко скајпа, током којег они поздрављају и нас, гледаоце овог извођења.
Мајерова је овде желела да се позабави документарношћу у театру, да се поигра са представљањем истине, стварности и предавања о тој стварности на позоришној сцени, односно да проба сценско разигравање идеје прављења документарне представе – предавања о аутору документарца. За разлику од групе „Римини Протокол”, која се у програму наводи као узор Мајеровој, а која, такође, на сцену документаристички поставља стварне људе, али у далеко луциднијем и позоришно узбудљивијем облику, резултат Мајериних сценских истраживања није вредан за показивање. Напротив, прилично је јалов и баналан. Могућности поигравања са наведеним темама нису искоришћене, заробљене су у једној врло приземној димензији, немуштом делу које се дефинише и као предавање-перформанс. БОЈНО ПОЉЕ СЕЋАЊА 1914–2014
Продукција „Бојно поље сећања 1914–2014” аутора Ханса Вернера Крезингера и Регине Дуре, такође, у образложењу програма Битефа дефинисана је као предавање-перформанс. Изводе је четири глумца, Бењамин Бајрамовић, Дамјан Кецојевић, Лајош Таламонти и Армин Висер, који из различитих углова и на различитим језицима, српском, енглеском, немачком, говоре о атентату на Франца Фердинанда, бавећи се при томе и разноврсним битним и небитним детаљима из индивидуалних и друштвено-политичких историја. И ово предавање-перформанс искључује сваку финију естетизацију. Јесу ту повремено уведени елементи театралности, на пример, пратећи звуци који зачињавају описе атентата. И у глумачком представљању предавача има зрнаца театралности, али је све то на врло јадном нивоу у позоришном смислу, суво је и штуро, потпуно незанимљиво за позоришног гледаоца.
Наметање класичне театарске сцене као простора извођења ова два предавања-перформанса, тумачимо као тврдњу аутора да је ту реч о позоришту, односно, као њихову намеру да прошире формалне границе театра, то јест предавања, да предавање прогласе театарским чином (прва представа се у оквиру Битефа играла на сцени Народног позоришта, а друга у Звездара театру). Овај проглас је њихово материјално полазиште за афирмацију „теоријског” предавања-перформанса, односно база за развој теорије о томе шта тај појам јесте и шта он може бити (наведено у каталогу Битефа). Разлози постојања ових предавања-перформанса су, дакле, у оквирима чистог формализма. Њихов основни циљ је стварање платформе за теоретисање о укрштањима праксе предавања и праксе перформанса. Немамо, наравно, ништа против развоја ових теорија per se, али сматрамо да је веома проблематично дефинисање предавања-перформанса у оквирима театра у ужем смислу, што се овде ради. Мишљења смо да оваква предавања-перформанси у корену секу суштину позоришта, убијају његову есенцију која се налази у комуникацији и емоцији. Овде су сва смислена емотивност и људскост брутално истерани са сцене, а њихово место су окупирали арогантни теоретичари и самодовољно теоретисање. __________________________
__________________________
__________________________
__________________________
Мисли – др Ане Тасић, театролога и позоришног критичара – о позоришту.
др Ана Тасић,
театролог и позоришни критичар __________________________
__________________________
Мултимедијалне презентације писане речи, издавање алманаха и онлајн часописа, синхронизовано деловање визуелне уметности и књижевности, афирмација урбаног сензибилитета, награђивање најбољих и најгорих, маратонска читања поезије, промоције књига и часописа, симбиоза естетичког и етичког простора и звука...
__________________________
__________________________
|
48. Битеф – „Прошлост је сада”, редитељке Корине Мајер, Базел, Швајцарска и продукција „Бојно поље сећања 1914–2014” аутора Ханса Вернера Крезингера и Регине Дуре, Берлин, Немачка.
_48. Битеф – „(А)полонија”, аутор и редитељ Кжиштоф Варликовски, Нови театар, Варшава, Пољска и „Наш разред”, према тексту Тадеуша Слобођанека, режија Јана Рос, Литванско национално драмско позориште, Вилњус, Литванија.
48. Битеф – Представа „А где је револуција стоко” редитеља Борута Шепаровића, премијерно изведена продукција која је отворила 48. Битеф, на сцени Дома омладине.
Единбург, Шкотска – Фринџ фестивал је одржан од 1. до 25. августа 2014. године. Са 3.193 различите представе, што је за једанаест посто више од прошлог пута, направљен је рекорд – овогодишњи програм је имао највише представа у историји Фринџа!
Единбург, Шкотска – У завршници позоришног програма Единбуршког интернационалног фестивала приказане су две премијере, „Хелен Лоренс” и „Слатки мамбо”.
Единбург, Шкотска – Овогодишњи Фринџ фестивал, одржан од 1. до 25. августа 2014. године, поново је, по фасцинантном броју наступа, потврдио да је (необориво) реч о најквантитативнијој театарској смотри на свету.
Единбург, Шкотска – Единбуршки интернационални фестивал, који се ове године одржава од 8. до 31. августа, посвећен је стогодишњици Великог рата.
Будва, Црна Гора – Званичан програм овогодишњег, 28. издања фестивала „Град театар” затворен је извођењем „Опере ултиме” редитеља Кокана Младеновића.
Будва, Црна Гора – Град театар Будва: премијера Чеховљеве „Три сестре” у Цркви Свете Марије, у режији и адаптацији Ане Вукотић и Слободана Милатовића.
Тиват, Црна Гора – У оквиру фестивала „Пургаторије”, у Центру за културу премијерно је изведена представа „Провиденца”, настала на основу Чеховљевог „Ујка Вање”, у драматуршкој адаптацији Стевана Копривице и режији Егона Савина (продукција Центар за културу Тиват).
Котор, Црна Гора – На
Летњој позорници, у оквиру Међународног фестивала „Котор арт”,
премијерно је изведена Брешанова „Представа Хамлета у селу Мрдуша
Доња”, у режији Луке Кортине, копродукција Котор арта и Црногорског
народног позоришта.
Представа „Шекспирова наушница” редитеља Љубише Ристића, настала према текстовима Јонеска, Бејкона и Шекспира.
Фестивал „Нови тврђава театар”, у Вили „Станковић” у Чортановцима код Инђије, од 5. до 9. јула 2014.
Потпрограм „После рата” 20. Лондонског интернационалног фестивала (ЛИФТ), у Уметничком центру Батерси, у јужном Лондону.
Нова драма Ненада Прокића „Прст обарач метак пиштољ” премијерно је изведена у суботу 28. јуна, тачно на стогодишњицу од атентата на Франца Фердинанда, у оквиру програма Лондонског интернационалног театарског фестивала, на сцени Уметничког центра Батерси, у јужном Лондону.
У оквиру овогодишњег јубиларног 20. издања ЛИФТ-а, Лондонског интернационалног театарског фестивала, организован је потпрограм „После рата”.
„Хамлет” редитеља Доминика Дромгула и Била Бакхурста – лондонски Глоуб театар, на сцени Народног позоришта, у Београду.
Мјузикл „Виктор Викторија”, према тексту Блејка Едвардса, музика Хенри Манцини, режија Михаило Вукобратовић, Позориште на Теразијама.
Представа „Змајеубице”, према тексту Милене Марковић, режија Ива Милошевић, Југословенско драмско позориште.
Стеријино позорјe – „Принцип (мали ми је ово гроб)”, представа настала према драми Биљане Србљановић, у тумачењу пољског редитеља Михала Задаре и извођењу бечког позоришта Шаушпилхаус.
Стеријино позорјe – „Још увек олуја”, драма Петера Хандкеа, на сцени Српског народног позоришта, у извођењу Словенског народног гледалишча из Љубљане.
Стеријино позорјe – „Ожалошћена породица”, према комедији Бранислава Нушића, у редитељском тумачењу Николе Пејаковића, а у извођењу ансамбла Народног позоришта Републике Српске из Бањалуке.
Представа „Кад су цветале тикве”, према драми Драгослава Михаиловића, режија Бобан Скерлић, Београдско драмско позориште.
Братислава – У главном граду Словачке је од понедељка 12. до суботе 17. маја одржан 10. Интернационални фестивал Нове драме, по угледу, значају и програмској оријентацији пандан српском Стеријином позорју.
„Оставите поруку или Бегунци”, према мотивима из романа „У старини име му беше Хемус” Борислава Чичовачког, текст и режија Вида Огњеновић, Српско народно позориште, Нови Сад.
„Мизери”, по мотивима романа Стивена Кинга, редитељ Петар Поповић и „Славна Флоренс”, према тексту Питера Квилтера, режија Ђурђа Тешић, Атеље 212, Сцена „Петар Краљ”.
Представа „Код вечите славине”, по тексту Момчила Настасијевића, у адаптацији Слободана Обрадовића и режији Милана Нешковића; Сценa „Раша Плаовић”, Народно позориште у Београду.
„Рођендан господина Нушића”, према тексту Душана Ковачевића, редитељ Небојша Брадић, Звездара театар.
Представе Јернеја Лоренција, Душана Јовановића, Матјажа Бергера.
Представа „Мали ми је овај гроб”, према драми Биљане Србљановић, режија Дино Мустафић, копродукција Хартефакт, Битеф театар, Камерни театар 55, Казалиште Ulysses.
„Уносно место”, према тексту Александра Николајевича Островског, редитељ Егон Савин, Југословенско драмско позориште.
Представа „Август у округу Осејџ”, према тексту Трејсија Летса, режија Љиљана Тодоровић, Атеље 212.
Представа „Неопланта”, према роману Ласла Вегела, редитељ Андраш Урбан, драматург Ката Ђармати, Новосадско позориште (Ујвидеки синхаз).
Две нове представе у Дому омладине Београда: „Бања Робија”, продукција АпсАрт – Центар за позоришна истраживања, и „Мерлинкина исповест”, према тексту Миладина Шеварлића, редитељ Стеван Бодрожа.
Представа „Наши синови”, према драми Војислава М. Јовановића Марамбоа, адаптација и режија Татјана Мандић–Ригонат, Народно позориште у Београду, сцена Раша Плаовић.
Представа „Случајеви – Изгубљени у Србији”, ауторски пројект Кокана Младеновића, Омладинско позориште Дадов.
„Маратонци трче почасни круг”, Душан Ковачевић / Милица Краљ, Звездара театар и „Коштана”, Борисав Станковић / Андраш Урбан, Народно позориште Суботица.
„Los Jugoslavos”, Хуан Мајорга / Стеван Бодрожа, копродукција Народно позориште из Ужица, Пулс театар из Лазаревца и Битеф театар; „Издаја”, Харолд Пинтер / Горан Шушљик, Југословенско драмско позориште, сцена Бојан Ступица.
Трилогија „Passport”, редитељ Андраш Урбан, позориште Деже Костолањи, Суботица, београдска премијера на сцени Битеф театра.
„Мој син само мало спорије хода”, Београдско
драмско позориште; и „Успаванка за Вука Ничијег”, копродукција Народног
позоришта у Београду и Град-театра Будва.
„Српска трилогија”, по роману Стевана Јаковљевића, драматизација Миодраг и Светолик Никачевић, режија Славенко Салетовић; Народно позориште у Београду.
др Ана Тасић,
театролог и позоришни критичар |
Прочитајте правила коришћења – на енглеском језику (Terms and Conditions, Privacy Policy, Disclaimer) – пре него што пошаљете коментар. Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција „Круга УКК” – онлајн часописа примењене књижевности и традиционалне уметности – Урбаног књижевног круга, задржава право да – уколико их процени као неумесне – скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или сарадника и чланова Урбаног књижевног круга и чланова редакције „Круга УКК”, као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Урбани књижевни круг и „Круг УКК” нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара прочитали и разумели правила коришћења која су искључиво на енглеском језику – и потврдили сагласност са наведеним правилима.
|
Note: The Urban Book Circle does not necessarily endorse any of the views posted. By submitting your comments, you acknowledge that the Urban Book Circle has the right to reproduce, broadcast and publicize those comments or any part thereof in any manner whatsoever. Please note that comments are moderated and published according to our Terms and Conditions.
|
· Theatre criticism & Photographs: Ana Tasic / All rights reserved 2014. Copyright © Ana Tasic ·
· Photos of Bitef courtesy of Bitef / All rights reserved 2014. Copyright © Bitef ·
· Published on Urban Book Circle · Published on Politika Online ·
· Design & Artwork by Djuradj Vujcic and Prvoslav Vujcic · Illustrated by Sarah Riordan ·
· Edited by Djuradj Vujcic, Prvoslav Vujcic, Deidre McAuliffe, Sarah Riordan and Danijela Kovacevic Mikic ·
· Photos of Bitef courtesy of Bitef / All rights reserved 2014. Copyright © Bitef ·
· Published on Urban Book Circle · Published on Politika Online ·
· Design & Artwork by Djuradj Vujcic and Prvoslav Vujcic · Illustrated by Sarah Riordan ·
· Edited by Djuradj Vujcic, Prvoslav Vujcic, Deidre McAuliffe, Sarah Riordan and Danijela Kovacevic Mikic ·
All rights reserved 2014. Copyright © Urban Book Circle®
C O N T A C T
Published by Urban Book Circle on September 26, 2014
Urban Book Circle® (UBC)
C O N T A C T
Published by Urban Book Circle on September 26, 2014
Urban Book Circle® (UBC)
Урбани књижевни круг – круг даровитих, писмених и храбрих.