- „Опера ултима”, продукција Новосадског позоришта (Ујвидеки синхаз), регионални је хит, добитник бројних награда, између осталог је проглашена за најбољу представу на прошлом Фестивалу професионалних позоришта Војводине, а била је и апсолутни победник овогодишњег угледног мађарског фестивала „Пост”, који се одржава у Печују. Ансамблу Ујвидеки синхаза ово је први пут да гостује на фестивалу „Град театар”
Морално без морала – др Ана Тасић
|
|
ОПЕРА УЛТИМА
Будва, Црна Гора – Званичан програм овогодишњег, 28. издања фестивала „Град театар” затворен је извођењем „Опере ултиме” редитеља Кокана Младеновића, на сцени смештеној између цркава у Старом граду Будве. „Опера ултима”, продукција Новосадског позоришта (Ујвидеки синхаз), регионални је хит, добитник бројних награда, између осталог је проглашена за најбољу представу на прошлом Фестивалу професионалних позоришта Војводине, а била је и апсолутни победник овогодишњег угледног мађарског фестивала „Пост”, који се одржава у Печују. Ансамблу Ујвидеки синхаза ово је први пут да гостује на фестивалу „Град театар”, а осим овог, на 28. издању фестивала у Будви, била су запажена и гостовања „Александре Зец” Оливера Фрљића, ХНК Сплит из Ријеке, као и још две представе Кокана Младеновића, „Доктор Нушић”, копродукције Крушевачког позоришта и Народног позоришта Сомбор, и „Три мушкетира”, такође продукције ХНК из Ријеке.
Двоипочасовна „Опера ултима” има два међусобно контрастна дела, сценска читања два Бомаршеова комада, „Севиљски берберин” (1773) и „Фигарова женидба” (1778), оба остварена кроз значењски инспиративну форму „позоришта у позоришту” (драматург Ката Ђармати, композитор Ирена Поповић). Први део игра се у пародичном тону, као вид протеста уметника који су добили задатак да играју комичну оперу, што не желе, али нису у могућности да ту политичку директиву одбију, јер им је егзистенција угрожена. Глумци се зато криве, кревеље и самоподвргавају разним грубостима у приповедању мелодрамске радње о љубави између Розине (Емина Елор) и грофа Алмавиве (Едуард Сабо). Розину је заробио матори доктор Бартоло (Золтан Ширмер), а захваљујући мудрости Фигара, Бартоловог берберина (Арон Балаж), љубав младих идилично тријумфује.
У хипертеатрално извођење ове комичне опере утиснут је низ редитељских поступака који настављају разбијање илузија, саботирање идеје политизовања театра, наметања политички пожељног репертоара. На пример, глумац Арон Балаж у појединим сценама скида перику, излази из улоге и изражава лично незадовољство због утицаја политике на уметност, гушења театарских слобода. Чланови оркестра представљени су картонским макетама, намерно трапаво гурнутим на просценијум, што појачава значење пародичности, а такође се може схватити и као одраз бедне економске ситуације у театру (сценографија Марија Калабић, костими Марина Сремац).
Други део представе, извођење „Фигарове женидбе”, доноси јако замрачење, у односу на ведрији, иако субверзивно карикиран, први део. Тај контраст изражен је и на визуелном плану, у првом делу превлађују беле боје, док је други обележен врло тамним тоновима. „Фигарова женидба” је трећи део Бомаршеове трилогије о Фигару, комад који је битно наговестио Француску револуцију, опирући се привилегијама аристократије. Радња се дешава три године после радње „Севиљског берберина” (првог дела трилогије), и доноси рашчеречење илузија о неуништивости љубави, описаних у првом делу. Алмавива је изгубио интересовање за Розину и бацио око на Фигарову заручницу Сузану (Агота Силађи), док је Розину сломило то отрежњење, схватање да јој љубав није слобода, већ тамница.
Паралелно с овом демистификацијом љубавних односа плете се и друштвено-политичка демистификација, заснована на јакој осуди бахатог иживљавања привилегованих слојева. Фигаро је побуњени слуга, снажна индивидуа која диже глас против друштвених наказности, неприродних раслојености, пљачкања и уништавања земље од стране корумпираних политичара. У извођење сцена из Бомаршеовог комада овде су укључени сонгови савремене тематике који одражавају нагомилане проблеме у овдашњем друштву. Актери се одлучно буне против времена у којем се рад, труд и памет не цене, времена корените политизације и опште проституције, времена у којем је све на продају и у којем је морално немати морала. Овај спој историјског и презентног сугерише сличности између нашег времена и времена предвечерја Француске револуције. У оба случаја исцртане су околности које наговештавају крај једног света, близину револуционарног обрта у друштву које је пред самоуништењем.
Подржите наш рад и труд,
визију и ентузијазам – придружите нам се на нашој званичној страници на „Фејсбуку”, кликните на линк или на лого и „лајкујте” нашу страницу. Од срца хвала свим драгим људима који су нас већ подржали. Грлимо и љубимо – памтимо – с поштовањем, Управни круг Урбаног књижевног круга |
др Ана Тасић,
театролог и позоришни критичар Будва, Црна Гора – Званичан програм овогодишњег, 28. издања фестивала „Град театар” затворен је извођењем „Опере ултиме” редитеља Кокана Младеновића.
Будва, Црна Гора – Град театар Будва: премијера Чеховљеве „Три сестре” у Цркви Свете Марије, у режији и адаптацији Ане Вукотић и Слободана Милатовића.
Тиват, Црна Гора – У оквиру фестивала „Пургаторије”, у Центру за културу премијерно је изведена представа „Провиденца”, настала на основу Чеховљевог „Ујка Вање”, у драматуршкој адаптацији Стевана Копривице и режији Егона Савина (продукција Центар за културу Тиват).
Котор, Црна Гора – На
Летњој позорници, у оквиру Међународног фестивала „Котор арт”,
премијерно је изведена Брешанова „Представа Хамлета у селу Мрдуша
Доња”, у режији Луке Кортине, копродукција Котор арта и Црногорског
народног позоришта.
Представа „Шекспирова наушница” редитеља Љубише Ристића, настала према текстовима Јонеска, Бејкона и Шекспира.
Фестивал „Нови тврђава театар”, у Вили „Станковић” у Чортановцима код Инђије, од 5. до 9. јула 2014.
Потпрограм „После рата” 20. Лондонског интернационалног фестивала (ЛИФТ), у Уметничком центру Батерси, у јужном Лондону.
Нова драма Ненада Прокића „Прст обарач метак пиштољ” премијерно је изведена у суботу 28. јуна, тачно на стогодишњицу од атентата на Франца Фердинанда, у оквиру програма Лондонског интернационалног театарског фестивала, на сцени Уметничког центра Батерси, у јужном Лондону.
У оквиру овогодишњег јубиларног 20. издања ЛИФТ-а, Лондонског интернационалног театарског фестивала, организован је потпрограм „После рата”.
„Хамлет” редитеља Доминика Дромгула и Била Бакхурста – лондонски Глоуб театар, на сцени Народног позоришта, у Београду.
Мјузикл „Виктор Викторија”, према тексту Блејка Едвардса, музика Хенри Манцини, режија Михаило Вукобратовић, Позориште на Теразијама.
Представа „Змајеубице”, према тексту Милене Марковић, режија Ива Милошевић, Југословенско драмско позориште.
Стеријино позорјe – „Принцип (мали ми је ово гроб)”, представа настала према драми Биљане Србљановић, у тумачењу пољског редитеља Михала Задаре и извођењу бечког позоришта Шаушпилхаус.
Стеријино позорјe – „Још увек олуја”, драма Петера Хандкеа, на сцени Српског народног позоришта, у извођењу Словенског народног гледалишча из Љубљане.
Стеријино позорјe – „Ожалошћена породица”, према комедији Бранислава Нушића, у редитељском тумачењу Николе Пејаковића, а у извођењу ансамбла Народног позоришта Републике Српске из Бањалуке.
Представа „Кад су цветале тикве”, према драми Драгослава Михаиловића, режија Бобан Скерлић, Београдско драмско позориште.
Братислава – У главном граду Словачке је од понедељка 12. до суботе 17. маја одржан 10. Интернационални фестивал Нове драме, по угледу, значају и програмској оријентацији пандан српском Стеријином позорју.
„Оставите поруку или Бегунци”, према мотивима из романа „У старини име му беше Хемус” Борислава Чичовачког, текст и режија Вида Огњеновић, Српско народно позориште, Нови Сад.
„Мизери”, по мотивима романа Стивена Кинга, редитељ Петар Поповић и „Славна Флоренс”, према тексту Питера Квилтера, режија Ђурђа Тешић, Атеље 212, Сцена „Петар Краљ”.
Представа „Код вечите славине”, по тексту Момчила Настасијевића, у адаптацији Слободана Обрадовића и режији Милана Нешковића; Сценa „Раша Плаовић”, Народно позориште у Београду.
„Рођендан господина Нушића”, према тексту Душана Ковачевића, редитељ Небојша Брадић, Звездара театар.
Представе Јернеја Лоренција, Душана Јовановића, Матјажа Бергера.
Представа „Мали ми је овај гроб”, према драми Биљане Србљановић, режија Дино Мустафић, копродукција Хартефакт, Битеф театар, Камерни театар 55, Казалиште Ulysses.
„Уносно место”, према тексту Александра Николајевича Островског, редитељ Егон Савин, Југословенско драмско позориште.
Представа „Август у округу Осејџ”, према тексту Трејсија Летса, режија Љиљана Тодоровић, Атеље 212.
Представа „Неопланта”, према роману Ласла Вегела, редитељ Андраш Урбан, драматург Ката Ђармати, Новосадско позориште (Ујвидеки синхаз).
Две нове представе у Дому омладине Београда: „Бања Робија”, продукција АпсАрт – Центар за позоришна истраживања, и „Мерлинкина исповест”, према тексту Миладина Шеварлића, редитељ Стеван Бодрожа.
Представа „Наши синови”, према драми Војислава М. Јовановића Марамбоа, адаптација и режија Татјана Мандић–Ригонат, Народно позориште у Београду, сцена Раша Плаовић.
Представа „Случајеви – Изгубљени у Србији”, ауторски пројект Кокана Младеновића, Омладинско позориште Дадов.
„Маратонци трче почасни круг”, Душан Ковачевић / Милица Краљ, Звездара театар и „Коштана”, Борисав Станковић / Андраш Урбан, Народно позориште Суботица.
„Los Jugoslavos”, Хуан Мајорга / Стеван Бодрожа, копродукција Народно позориште из Ужица, Пулс театар из Лазаревца и Битеф театар; „Издаја”, Харолд Пинтер / Горан Шушљик, Југословенско драмско позориште, сцена Бојан Ступица.
Трилогија „Passport”, редитељ Андраш Урбан, позориште Деже Костолањи, Суботица, београдска премијера на сцени Битеф театра.
„Мој син само мало спорије хода”, Београдско
драмско позориште; и „Успаванка за Вука Ничијег”, копродукција Народног
позоришта у Београду и Град-театра Будва.
„Српска трилогија”, по роману Стевана Јаковљевића, драматизација Миодраг и Светолик Никачевић, режија Славенко Салетовић; Народно позориште у Београду.
др Ана Тасић,
театролог и позоришни критичар Мисли – др Ане Тасић, театролога и позоришног критичара – о позоришту.
др Ана Тасић,
театролог и позоришни критичар __________________________
__________________________
|
Прочитајте правила коришћења – на енглеском језику (Terms and Conditions, Privacy Policy, Disclaimer) – пре него што пошаљете коментар. Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција „Круга УКК” – онлајн часописа примењене књижевности и традиционалне уметности – Урбаног књижевног круга, задржава право да – уколико их процени као неумесне – скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или сарадника и чланова Урбаног књижевног круга и чланова редакције „Круга УКК”, као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Урбани књижевни круг и „Круг УКК” нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара прочитали и разумели правила коришћења која су искључиво на енглеском језику – и потврдили сагласност са наведеним правилима.
|
Note: The Urban Book Circle does not necessarily endorse any of the views posted. By submitting your comments, you acknowledge that the Urban Book Circle has the right to reproduce, broadcast and publicize those comments or any part thereof in any manner whatsoever. Please note that comments are moderated and published according to our Terms and Conditions.
|
Theatre criticism & Photographs: Ana Tasic
All rights reserved 2014. Copyright © Ana Tasic
Photos of Opera ultima courtesy of Ujvideki Sinhaz
All rights reserved 2014. Copyright © Ujvideki Sinhaz
Photos of Grad teatar Budva courtesy of Grad teatar Budva
All rights reserved 2014. Copyright © Grad teatar Budva
Published August 17, 2014 on Urban Book Circle
Published August 17, 2014 on Politika Online
Design & Artwork by Djuradj Vujcic
Illustrated by Sarah Riordan
Edited by Prvoslav Vujcic,
Deidre McAuliffe
and
Danijela Kovacevic Mikic
All rights reserved 2014. Copyright © Urban Book Circle
C O N T A C T
Published by Urban Book Circle on August 17, 2014
Urban Book Circle® (UBC)
All rights reserved 2014. Copyright © Ana Tasic
Photos of Opera ultima courtesy of Ujvideki Sinhaz
All rights reserved 2014. Copyright © Ujvideki Sinhaz
Photos of Grad teatar Budva courtesy of Grad teatar Budva
All rights reserved 2014. Copyright © Grad teatar Budva
Published August 17, 2014 on Urban Book Circle
Published August 17, 2014 on Politika Online
Design & Artwork by Djuradj Vujcic
Illustrated by Sarah Riordan
Edited by Prvoslav Vujcic,
Deidre McAuliffe
and
Danijela Kovacevic Mikic
All rights reserved 2014. Copyright © Urban Book Circle
C O N T A C T
Published by Urban Book Circle on August 17, 2014
Urban Book Circle® (UBC)
Урбани књижевни круг – круг даровитих, писмених и храбрих.