КАЖИ ПРАВИЛНО – нова рубрика нашег онлајн часописа за примењену књижевност и традиционалну уметност „Круг УКК”
– бавиће се феноменом језика из образовноваспитног и лингвистичког
угла, са намером да помогне свима онима који желе да усавршавају
сопствену говорну културу.
МИСАО · ФОТОГРАФИЈА · РУБРИКЕ · ЖИВОТ · СПОРТ · ВИЦ НА ШПИЦ · ДОГАЂАЈИ ·
Радионица „Ја на дар” – проф. мср Данијела Ковачевић Микић
|
КАЖИ ПРАВИЛНО – нова рубрика нашег онлајн часописа за примењену књижевност и традиционалну уметност „Круг УКК”
– бавиће се феноменом језика из образовноваспитног и лингвистичког
угла, са намером да помогне свима онима који желе да усавршавају
сопствену говорну културу, а превасходно васпитачима и наставницима који
свесрдно подстичу децу и ученике да развијају стандарде усменог
изражавања, односно језичке културе. Стога ће рубрика садржати и неке
наставне материјале и примере добре праксе из програма обуке „Кажи
правилно – неговање говорне културе”, сценарије изабраних радионица из
програма Радионице говорне културе „Расковник”, подсетнике на неке
старе, већ заборављене језичке игре, али и осврте на актуалне језичке
појаве у окружењу. Трудићемо се да рубрика „Кажи правилно” буде срећан
спој теорије и праксе, не бисмо ли померили границе нашег језика,
односно нашег света, па ћемо крупним лингвистичким темама прилазити на
популаран и практичан начин. Будући да је игролика настава, са драмским и
новинарским методом у основи, најефикаснија у неговању усменог
изражавања, надамо се да ће се нашем учењу кроз игру придружити и
читаоци часописа „Круг УКК” без обзира на професију којом се баве и године живота.
Уређује:
|
Радионица ЈА НА ДАР
|
Радионица „Ја на дар” је намењена ученицима узраста од десет до осамнаест година. Остварује се кроз групни и индивидуални облик рада, а говорне вежбе се комбинују са писменим изражавањем. Погодна је и као уводна игра за реализацију одређених васпитних програма (за неговање толеранције, добрих међуљудских односа заснованих на поверењу и поштовању, за превенцију насиља и друге посебне програме), али и као увод у тумачење карактеризације као књижевнотеоријског појма.
I Радионица „Ја на дар”
II Говорна вежба „Ко сам ја?” III Говорна вежба „Чуј свој глас!” IV Карактеризација као књижевнотеоријски појам |
I ЕТАПА: Радионица „Ја на дар”
Материјал за рад:
- Узмите бели лист папира. Нацртајте или на други начин прикажите себе онако како може да вас види особа која прође покрај вас, у пролазу, а која вас не познаје и не зна ништа о вама. Шта је оно што она може да уочи на вама? Како изгледате? Ако свој изглед представљате цртежом, подсећамо вас да цртеж не мора да буде ни леп ни прецизан ни тачан. Цртеж је ту само да вама помогне као подсетник како бисте лакше усмено представили свој спољашњи изглед!
- Кад сви у групи заврше, један по један радионичар говори о свом спољашњем изгледу користећи цртеж или подсетник. Потом сви одлажу беле листове са стране (не на хрпицу, већ свако посебно, за себе).
- Узмите жути лист папира. На њему нацртајте, напишите или на други начин дочарајте шта је оно што људи који вас познају мисле о вама! Шта знају о вашим врлинама и манама, шта знају о томе чиме се бавите, шта волите да радите, како реагујете у сусрету са њима, каква сте особа! Нека на вашем цртежу буду и оне особине које вам други приписују а да се ви не слажете са тим! Дакле, на овом папиру представите оно што знате да други осећају и мисле о вама, односно прикажите како вас други који вас познају доживљавају!
- Објасните другима у групи шта је представљено на вашем папиру. Обавезно искажите и свој став о томе, да ли се слажете са таквим виђењем себе људи из свог окружења или мислите да они греше и да вас не разумеју! (По завршетку ове активности, радионичари одлажу и жуте листове.)
- Узмите сада црвени лист! На њему напишите само оно што ви знате о себи, неку своју тајну, неко своје осећање, неку своју жељу, неки свој страх... О томе можете, али не морате да разговарате у групи. То ћете одлучити сами, али важно је да на неки начин (цртежом, симболима, речима...) представите своју душу (интиму, оно најскривеније у себи). Шта је оно што вас тишти, што не можете лако да поделите са другима? Имате ли неку скривену жељу? Носите ли на души неки ожиљак? На овом папиру разговарајте сами са собом. Ако будете имали поверења у нас, разговараћемо о томе и заједно. Ако не будете, садржај овог листа остаће познат само вама.
- Они који желе могу са другима да отварају прозоре своје душе. Они који не желе рећи ће: „Даље!”
- Узмите црвени папир, савијте га колико можете. Потом тај папир ставите у жути папир, па жутим папиром „упакујте” црвени. Узмите затим бели папир, цртеж окрените надоле, а на чисту страницу ставите жути пакетић. Умотајте жути папир белим папиром. Тако добијени дар украсите украсном траком.
- Шта мислите о овоме што смо направили? Како ви тумачите тај чин?
- Коме бисте поклонили себе на дар и зашто? Ако је та особа у одељењу (групи), учините то сада! Ако себе не бисте поклонили никоме, понесите дар и оставите га на неко скривено место. Отворите га после годину дана и размислите о ономе што сте представили. Ако тада пожелите да разговарате са нама, потражите нас!
- Закључак: Кад описујете личност из окружења или књижевног јунака, требало би да водите рачуна о томе да дате што више података о његовом физичком изгледу – то се зове портрет или физичка карактеризација, затим о томе чиме се бави, какав статус има у свом окружењу, где и како живи – то је социолошка (друштвена) карактеризација и, што је најважније, настојте да опишите детаљно врлине и мане, односно особине личности коју описујете, као и начин на који та личност реагује на одређене људе или животне ситуације – то је психолошка карактеризација.
- Повежите боје папира са овим што сте чули; који папир одговара којој врсти тумачења карактера књижевног јунака? Шта мислите о томе зашто смо користили папир у различитим бојама и зашто смо инсистирали на томе да папир буде неједнаке величине?
Напомена: С обзиром да од атмосфере у групи, створеног поверења и компетенција самог водитеља радионице зависи степен „отварања” радионичара , могуће су ситуације у којима ће се учесници присетити нечега што их боли, па чак и расплакати. Уколико нисте вични тзв. психолошким радионицама, замолите школског психолога да вам се придружи у овој етапи радионице.
II ЕТАПА: Говорна вежба „Ко сам ја?”
(Ова етапа је својеврсно резимирање претходне радионице.)
- У квадрат налепи своју фотографију или нацртај себе (аутопортрет) или нацртај нешто што те подсећа на тебе!
|
III ЕТАПА: Говорна вежба ЧУЈ СВОЈ ГЛАС!
Латинска мудрост каже: „Песником се рађа, говорником се постаје!” То значи
да морамо свакодневно да вежбамо и унапређујемо своју говорну културу.
да морамо свакодневно да вежбамо и унапређујемо своју говорну културу.
Уз сваки цртеж напиши неколико кључних речи које ће ти помоћи да лакше одговориш на задатак.
- Оживи у машти особе представљене на цртежима.
- Говори о сваком лику минимално три минута. Можеш и да снимиш свој говор (мобилним телефоном, фотографским апаратом, камером или помоћу компјутера).
- Покушај да избегаваш РЕТОРСКЕ ШУМОВЕ (поштапалице и неартикулисане гласове) и да говориш наглашавајући ЛОГИЧКИ АКЦЕНАТ сваке изговорене реченице. Нека ти написане кључне речи буду управо оне које ћеш нагласити као логички акценат! Немој да пишеш цео текст, већ само кључне речи, тезе које ће ти помоћи да смислено и без прекидања говориш три минута!
- Ако си снимио/снимила свој говор, преслушај аудио-запис и забележи грешке које уочаваш, наводећи датум снимања. Вежбу понови после неколико дана! Упореди грешке! Да ли си напредовао/напредовала у односу на прошли пут? На шта мораш да обратиш пажњу? Запиши шта би желео/желела да исправиш у свом говору! Како ћеш то постићи? Од кога очекујеш помоћ и каква ти подршка треба?
(Додатни подстицај: Оживи у машти ове цртеже. Претвори их у ликове. Надени им имена и надимке у складу са карактером. Опиши их физички, представи њихове доминантне особине и покушај да их замислиш у неким животним ситуацијама.)
Датум снимања:
Уочене грешке:
Датум другог снимања:
Уочене грешке:
Уочени напредак:
Запажања о сопственом гласу и говору:
Активности за унапређивање говора:
Очекивана подршка:
|
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
|
IV ЕТАПА: Карактеризација
На посредан начин, приближили смо се и разумевању
два битна термина књижевне теорије:
два битна термина књижевне теорије:
ТАЧКА ГЛЕДИШТА је појам из књижевне теорије који се односи на став аутора према делу, односно, на став, положај и функцију у структури романа оног лица од кога као да потиче нарација (Речник књижевних термина). Ми смо се овом појму приближили тако што смо размишљали о томе како нас виде људи који о нама не знају ништа, већ нас само уоче у пролазу, шта они који нас помало, површно, познају или о нама знају нешто што су чули од других људи, а шта о нама мисле они који су нам блиски или пак шта ми сами о себи мислимо.
КАРАКТЕРИЗАЦИЈА ЈУНАКА је такође термин (стручни израз) теорије књижевности који се односи на начин приказивања битних својстава личности. Ми смо овај појам сагледали размишљајући о:
- ФИЗИЧКОМ ИЗГЛЕДУ (портрету): коса, очи, тежина, висина, црте лица, карактеристични покрети, став тела, ход...
- СОЦИЈАЛНОМ СТАТУСУ: чиме се бавимо, где и како живимо...
- ПСИХИЧКИМ ОБЕЛЕЖЈИМА: врлине (добре особине) и мане (лоше особине), шта осећамо, о чему и како размишљамо, како реагујемо на друге људе или различите ситуације...
Радни листић: фотографија, слика или цртеж непознате особе.
- Ко је он/она?
- Како изгледа?
- Шта је упечатљиво у његовом/њеном изгледу и понашању?
- Уочите битне детаље! Да ли нешто из његовог или њеног понашања или изгледа упућује на неку карактерну црту? Присетите се шта смо говорили о невербалној комуникацији: ако вртимо косу или грицкамо нокте, ако скрећемо поглед, ако чешкамо нос или ломимо прсте, шта би други могли да закључе о нама?
- Како се понаша када је сам/-а, а како кад је са другим људима?
- Шта осећа? Шта мисли?
- Који поступци описиване особе потврђују твоје запажање о њој?
- Шта ти мислиш о особи коју описујеш?
проф. мср Данијела Ковачевић Микић,
филолог српског језика и књижевности,
уредник образовног програма Урбаног књижевног круга,
просветни саветник у Министарству просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије
филолог српског језика и књижевности,
уредник образовног програма Урбаног књижевног круга,
просветни саветник у Министарству просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије
__________________________
__________________________
|
__________________________
__________________________
__________________________
|
Данијела Ковачевић Микић,
професор српског језика и књижевности, филолог српског језика и књижевности – мастер,
уредник образовног програма Урбаног књижевног круга
професор српског језика и књижевности, филолог српског језика и књижевности – мастер,
уредник образовног програма Урбаног књижевног круга
Оглед о Вујчићевој поетској књизи „Размишљања једног леша” – проф. мср Данијела Ковачевић Микић. Рад је представљен на Научном скупу са међународним учешћем „Наука и савремени универзитет 4” (сесија Савремени токови науке о књижевности), који је одржан 14. и 15. новембра 2014. на Филозофском факултету у Нишу.
„Плетене песме”, Власта Н. Ценић, Културно-просветно друштво „Троречје”, Кочане, 2015.
Радионица „Ја на дар” је намењена ученицима узраста од десет до осамнаест година. Остварује се кроз групни и индивидуални облик рада, а говорне вежбе се комбинују са писменим изражавањем.
Невербална игра „Размрдавање стиховима Саше Божовића” (комбинација вербалног и невербалног изражавања, за предшколски узраст).
Данијела Ковачевић Микић,
професор српског језика и књижевности, филолог српског језика и књижевности – мастер,
уредник образовног програма Урбаног књижевног круга
професор српског језика и књижевности, филолог српског језика и књижевности – мастер,
уредник образовног програма Урбаног књижевног круга
Уводна
радионичарска игра (говорна вежба). Динамична говорна игра „На исти
глас” примерена је свим узрастима, уз незнатна прилагођавања развојним
карактеристикама. Омогућава боље упознавање унутар групе и богати
речник.
Говорна
вежба за децу и ученике свих узраста, погодна за тзв. иницијално
проверавање у области усменог изгражавања или говорне културе.
КАЖИ ПРАВИЛНО – нова рубрика нашег онлајн часописа за примењену књижевност и традиционалну уметност „Круг УКК”
– бавиће се феноменом језика из образовноваспитног и лингвистичког
угла, са намером да помогне свима онима који желе да усавршавају
сопствену говорну културу, а превасходно васпитачима и наставницима који
свесрдно подстичу децу и ученике да развијају стандарде усменог
изражавања, односно језичке културе. Стога ће рубрика садржати и неке
наставне материјале и примере добре праксе из програма обуке „Кажи
правилно – неговање говорне културе”, сценарије изабраних радионица из
програма Радионице говорне културе „Расковник”, подсетнике на неке
старе, већ заборављене језичке игре, али и осврте на актуалне језичке
појаве у окружењу. Трудићемо се да рубрика „Кажи правилно” буде срећан
спој теорије и праксе, не бисмо ли померили границе нашег језика,
односно нашег света, па ћемо крупним лингвистичким темама прилазити на
популаран и практичан начин. Будући да је игролика настава, са драмским и
новинарским методом у основи, најефикаснија у неговању усменог
изражавања, надамо се да ће се нашем учењу кроз игру придружити и
читаоци часописа „Круг УКК” без обзира на професију којом се баве и године живота.
„Критичка (не)сагласја Славка Гордића”, Данијела Ковачевић Микић, професор српског језика и књижевности, филолог српског језика и књижевности – мастер, уредник образовног програма Урбаног књижевног круга.
За време зидања Студенице, допадне се цар Немањи нека врло лепа девојка из околине и он зажели
да је добије. Кад то сазнадеху калуђери, који су однекуд такође били
ту док се манастир зидао, реше да цара сачувају од греха. Одмах
наруче да дође царица, кажу јој зашто су је позвали и увече је
подметну цару уместо оне девојке. Цар мислећи да је то она девојка,
проведе с њом ноћ до зоре. У зору му она потражи златан прстен с
прста, да би га се имала по чему сећати, и он јој га дадне. За три
године градећи манастир Немања никако није ишао кући, нити је виђао
царицу. А она девет месеци после оне ноћи роди мушко дете. Кад чује
Немања да је царица родила, поручи јој да га не чека, јер ће је, ако
је затекне код куће, због неверства погубити. Али га она није
послушала, него кад дође цар кући, она му показа прстен и исприча
све, како се била с калуђерима договорила. Мушко дете, које се Немањи
тада роди, био је Свети Сава.
„Пристаништа”, Владан Матијевић, Агора, Зрењанин, 2014.
„Сонети. Ватре”, проф, др Бошко Сувајџић, Чигоја штампа, Београд, 2013.
„Причино дете”, збирка прича за децу Оливере Недељковић, Чекић, Београд, 2013.
О књизи „Јунаци Великог рата” мр Гроздане Комадинић – проф. Данијела Ковачевић Микић, филолог српског језика и књижевности – мастер, уредник Урбаног књижевног круга.
– Недавно сам се обрадовала вести да је Издавачка кућа „Dalkey archive press” из Чикага (држава Илиноис, САД), која има и представништва у Даблину и Лондону, уврстила у свој план за 2015. годину објављивање енглеског превода романа „Путници од стакла” књижевнице из Чачка Јованке Живановић („Геопоетика”, Београд, 2008).
„Кад
песма питко заболи – импресије једног читања” – мср Данијела Ковачевић Микић, уредник Урбаног књижевног круга о песми „Направи жену”
проф. др Бошка Сувајџића.
Разговор с научником:
за „Круг УКК” – онлајн часопис примењене књижевности и традиционалне
уметности – Урбаног књижевног круга, говори проф. др Бошко Сувајџић, песник,
предавач Народне књижевности на Филолошком факултету у Београду,
председник Управног одбора Вукове задужбине, члан Управног одбора
Задужбине „Десанка Максимовић”,
председник Међународног славистичког комитета (светске организације
слависта), председник Друштва за српски језик и књижевност Србије
(у четворогодишњем мандату), главни уредник Годишњака Катедре за српску књижевност са јужнословенским књижевностима.
Разговор са издавачем:
за „Круг УКК” – онлајн часопис примењене књижевности и традиционалне
уметности – Урбаног књижевног круга, говори Горан Марковић, оснивач
Издавачке куће „Пчелица”. ИК
„Пчелица”, чији је оснивач Горан Марковић, 11. фебруара 2014. г.
прима Награду „Даница Марковић” за целокупан допринос неговању
књижевности за децу, а посебно за Библиотеку „Пчелица ПЛУС” у којој
објављује књиге савремених српских писаца за децу и младе и разноврсне
кратке књижевне форме које се због своје оригиналности не могу лако
уврстити у типске едиције до сада објављиваних књига.
Данијела Ковачевић Микић,
професор српског језика и књижевности, филолог српског језика и књижевности – мастер,
уредник образовног програма Урбаног књижевног круга
професор српског језика и књижевности, филолог српског језика и књижевности – мастер,
уредник образовног програма Урбаног књижевног круга
Разговор с писцем:
за „Круг УКК” – онлајн часопис примењене књижевности и традиционалне
уметности – Урбаног књижевног круга, говори књижевник Владан Матијевић,
добитник Андрићеве награде за књигу прича Прилично мртви, НИН-ове награде критике за роман Писац издалека, Награде „Меша Селимовић”, Награде „Исидора Секулић” и Награде „Борисав Станковић” за роман Врло мало светлости, Награде „Кочићево перо” за књигу Мемоари, амнезије...
Прочитајте правила коришћења – на енглеском језику (Terms and Conditions, Privacy Policy, Disclaimer) – пре него што пошаљете коментар. Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција „Круга УКК” – онлајн часописа примењене књижевности и традиционалне уметности – Урбаног књижевног круга, задржава право да – уколико их процени као неумесне – скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или сарадника и чланова Урбаног књижевног круга и чланова редакције „Круга УКК”, као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Урбани књижевни круг и „Круг УКК” нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара прочитали и разумели правила коришћења која су искључиво на енглеском језику – и потврдили сагласност са наведеним правилима.
|
Note: The Urban Book Circle does not necessarily endorse any of the views posted. By submitting your comments, you acknowledge that the Urban Book Circle has the right to reproduce, broadcast and publicize those comments or any part thereof in any manner whatsoever. Please note that comments are moderated and published according to our Terms and Conditions.
|
Радионица „Ја на дар” – проф. мср Данијела Ковачевић Микић
|
- мр Џон Ковачевић | Калгари, Алберта, Канада | 21. мај 2015.
· Column & Photographs: Danijela Kovacevic Mikic / All rights reserved 2015. Copyright © Danijela K. Mikic ·
· Photo of Samuel Beckett’s bookshelf in the study of his apartment at the Boulevard St Jacques in Paris courtesy of John Minihan / All rights reserved 1985. Copyright © John Minihan ·
· Design & Artwork by Djuradj Vujcic and Prvoslav Vujcic · Illustrated by Sarah Riordan and Deidre McAuliffe ·
· Edited by Djuradj Vujcic, Prvoslav Vujcic, Deidre McAuliffe, Sarah Riordan and Danijela Kovacevic Mikic ·
· Edited by Djuradj Vujcic, Prvoslav Vujcic, Deidre McAuliffe, Sarah Riordan and Danijela Kovacevic Mikic ·
All rights reserved 2015. Copyright © Urban Book Circle®
Урбани књижевни круг – круг даровитих, писмених и храбрих.
Last updated on May 21, 2015.
Published by Urban Book Circle on May 21, 2015 Urban Book Circle® (UBC) |