- Тиват, Црна Гора – У оквиру фестивала „Пургаторије”, у Центру за културу премијерно је изведена представа „Провиденца”, настала на основу Чеховљевог „Ујка Вање”, у драматуршкој адаптацији Стевана Копривице и режији Егона Савина (продукција Центар за културу Тиват).
Чеховљеви и Копривичини актери нису борци,
нити прави бунтовници, они су представници генерације која је сувише
демотивисана и инертна да би се одлучније посветила промени статуса
кво. У представи су исписани порази и пре почетка борбе, лутања
генерације која, како је такође записао Вилијамс, целу ноћ седи и
разговара о потреби за револуцијом да би се ујутро пробудила сувише
уморна да учини било шта.
Исписани порази пре почетка борбе – др Ана Тасић
|
- „Круг УКК” – онлајн часопис примењене књижевности и традиционалне уметности – Урбаног књижевног круга, с благословом др Ане Тасић, објављује позоришне критике др Ане Тасић, театролога и позоришног критичара, сарадника и почасног члана Урбаног књижевног круга.
|
Исписани порази пре почетка борбе
ПРОВИДЕНЦА
Тиват – У оквиру фестивала „Пургаторије”, у Центру за културу премијерно је изведена представа „Провиденца”, настала на основу Чеховљевог „Ујка Вање”, у драматуршкој адаптацији Стевана Копривице и режији Егона Савина (продукција Центар за културу Тиват). Радња драме је транспонована у Боку, у тридесете године двадесетог века, пред почетак Другог светског рата, где су Чеховљеви ликови постали бокешки, обликовани у особенијем менталитету.
Посебност бокешког окружења, напета заглављеност у брдима и истовремена близина бескрајног мора, простора слободе и близине бројних могућности, донела је нове нијансе Чеховљевом препознатљивом сплину. На самом почетку Савинове високо естетизоване, визуелно узбудљиве, суптилне и симболички снажне представе дефинише се веза између специфичности географског положаја Боке и односа према животу – прве речи доктора Астића односе се на суморност мрака околних брда и неподношљивост бокешке влаге која убија вољу за деловањем. Та општа депресија и безнађе одражавају се у темпу игре коју карактерише ритуална прецизност, елеганција, симболичка статичност. Ликови наступају као да су духови, прозирни, бестелесни, као да су сопствене сенке. Та посебност игре је одговарајући начин сценског читања Чехова, чије драме непосустајуће измичу једноставном тумачењу. Чеховљевски ликови припадају умртвљеним групама, где се суштински мало шта дешава, енергија тих беживотних људи троши се у процесу стицања свести о сопственој неспособности и немоћи, како је то приметио Рејмонд Вилијамс. „Провиденцу” носи седам ликова. Чеховљев професор Александар Владимирович Серебрјаков у овој бокешкој варијанти постао је претенциозни и хипохондрични професор Алекса, који је из Београда дошао у Боку, „гробницу од залива” (Младен Нелевић). Професорова жена Јелена (Ана Вучковић) фатална је за мушкарце у том учмалом окружењу, али је истовремено и сама дубоко емотивно неостварена, заробљена у браку с оронулим зановеталом. Дубоко несрећна због неостварене љубави јесте и Соња (Јелена Петровић), професорова ћерка која посвећено ради како би побегла од празнине свакодневице. Доктор Астић је неостварени таленат, потопљен у муљу учмале средине, задављен њеним примитивизмом и ослоњен на алкохолни заборав (Војин Ћетковић). Дондо Војин (Небојша Илић Циле) је такође на свим пољима нереализовано људско биће, посебно гневно због немогућности да буде с Јеленом. Служавка Мајда (Дубравка Дракић) је помиренија и рационалнија, као и Томажо (Дејан Ђоновић), њихов једноставнији комшија који утеху налази у маслињацима и миру природе. Ову врло тамну слику света, до гуше утопљену у безнађе, повремено прошаравају важни комички искораци који доносе привремено растерећење.
Ликови Савинове „Провиденце” у једном тренутку поверују да лепота и љубав могу спасити свет, дати смисао свакодневици њиховог бесмисла, али њихови погрешни избори чине да промена ипак никада не долази. Сложени мелодрамски заплет представе, с неколико испреплетених, неостварених љубавних односа, имаће сјајну сценску кулминацију у приказу усамљене љубавне сцене између доктора и Јелене. Док су они у загрљају, потпуно несвесни окружења, на сцену појединачно и полако, један по један, ступају остали актери тог запетљаног љубавног петоугла, професор Алекса, Дондо Војин, Соња, дуго, запањено и рањено их посматрајући. Чеховљеви и Копривичини актери нису борци, нити прави бунтовници, они су представници генерације која је сувише демотивисана и инертна да би се одлучније посветила промени статуса кво. У представи су исписани порази и пре почетка борбе, лутања генерације која, како је такође записао Вилијамс, целу ноћ седи и разговара о потреби за револуцијом да би се ујутро пробудила сувише уморна да учини било шта. __________________________
__________________________
Подржите наш рад и труд,
визију и ентузијазам – придружите нам се на нашој званичној страници на „Фејсбуку”, кликните на линк или на лого и „лајкујте” нашу страницу. Од срца хвала свим драгим људима који су нас већ подржали. Грлимо и љубимо – памтимо – с поштовањем, Управни круг Урбаног књижевног круга Мисли – др Ане Тасић, театролога и позоришног критичара – о позоришту.
др Ана Тасић,
театролог и позоришни критичар |
др Ана Тасић,
театролог и позоришни критичар Тиват, Црна Гора – У оквиру фестивала „Пургаторије”, у Центру за културу премијерно је изведена представа „Провиденца”, настала на основу Чеховљевог „Ујка Вање”, у драматуршкој адаптацији Стевана Копривице и режији Егона Савина (продукција Центар за културу Тиват).
Котор, Црна Гора – На
Летњој позорници, у оквиру Међународног фестивала „Котор арт”,
премијерно је изведена Брешанова „Представа Хамлета у селу Мрдуша
Доња”, у режији Луке Кортине, копродукција Котор арта и Црногорског
народног позоришта.
Представа „Шекспирова наушница” редитеља Љубише Ристића, настала према текстовима Јонеска, Бејкона и Шекспира.
Фестивал „Нови тврђава театар”, у Вили „Станковић” у Чортановцима код Инђије, од 5. до 9. јула 2014.
Потпрограм „После рата” 20. Лондонског интернационалног фестивала (ЛИФТ), у Уметничком центру Батерси, у јужном Лондону.
Нова драма Ненада Прокића „Прст обарач метак пиштољ” премијерно је изведена у суботу 28. јуна, тачно на стогодишњицу од атентата на Франца Фердинанда, у оквиру програма Лондонског интернационалног театарског фестивала, на сцени Уметничког центра Батерси, у јужном Лондону.
У оквиру овогодишњег јубиларног 20. издања ЛИФТ-а, Лондонског интернационалног театарског фестивала, организован је потпрограм „После рата”.
„Хамлет” редитеља Доминика Дромгула и Била Бакхурста – лондонски Глоуб театар, на сцени Народног позоришта, у Београду.
Мјузикл „Виктор Викторија”, према тексту Блејка Едвардса, музика Хенри Манцини, режија Михаило Вукобратовић, Позориште на Теразијама.
Представа „Змајеубице”, према тексту Милене Марковић, режија Ива Милошевић, Југословенско драмско позориште.
Стеријино позорјe – „Принцип (мали ми је ово гроб)”, представа настала према драми Биљане Србљановић, у тумачењу пољског редитеља Михала Задаре и извођењу бечког позоришта Шаушпилхаус.
Стеријино позорјe – „Још увек олуја”, драма Петера Хандкеа, на сцени Српског народног позоришта, у извођењу Словенског народног гледалишча из Љубљане.
Стеријино позорјe – „Ожалошћена породица”, према комедији Бранислава Нушића, у редитељском тумачењу Николе Пејаковића, а у извођењу ансамбла Народног позоришта Републике Српске из Бањалуке.
Представа „Кад су цветале тикве”, према драми Драгослава Михаиловића, режија Бобан Скерлић, Београдско драмско позориште.
Братислава – У главном граду Словачке је од понедељка 12. до суботе 17. маја одржан 10. Интернационални фестивал Нове драме, по угледу, значају и програмској оријентацији пандан српском Стеријином позорју.
„Оставите поруку или Бегунци”, према мотивима из романа „У старини име му беше Хемус” Борислава Чичовачког, текст и режија Вида Огњеновић, Српско народно позориште, Нови Сад.
„Мизери”, по мотивима романа Стивена Кинга, редитељ Петар Поповић и „Славна Флоренс”, према тексту Питера Квилтера, режија Ђурђа Тешић, Атеље 212, Сцена „Петар Краљ”.
Представа „Код вечите славине”, по тексту Момчила Настасијевића, у адаптацији Слободана Обрадовића и режији Милана Нешковића; Сценa „Раша Плаовић”, Народно позориште у Београду.
„Рођендан господина Нушића”, према тексту Душана Ковачевића, редитељ Небојша Брадић, Звездара театар.
Представе Јернеја Лоренција, Душана Јовановића, Матјажа Бергера.
Представа „Мали ми је овај гроб”, према драми Биљане Србљановић, режија Дино Мустафић, копродукција Хартефакт, Битеф театар, Камерни театар 55, Казалиште Ulysses.
„Уносно место”, према тексту Александра Николајевича Островског, редитељ Егон Савин, Југословенско драмско позориште.
Представа „Август у округу Осејџ”, према тексту Трејсија Летса, режија Љиљана Тодоровић, Атеље 212.
Представа „Неопланта”, према роману Ласла Вегела, редитељ Андраш Урбан, драматург Ката Ђармати, Новосадско позориште (Ујвидеки синхаз).
Две нове представе у Дому омладине Београда: „Бања Робија”, продукција АпсАрт – Центар за позоришна истраживања, и „Мерлинкина исповест”, према тексту Миладина Шеварлића, редитељ Стеван Бодрожа.
Представа „Наши синови”, према драми Војислава М. Јовановића Марамбоа, адаптација и режија Татјана Мандић–Ригонат, Народно позориште у Београду, сцена Раша Плаовић.
Представа „Случајеви – Изгубљени у Србији”, ауторски пројект Кокана Младеновића, Омладинско позориште Дадов.
„Маратонци трче почасни круг”, Душан Ковачевић / Милица Краљ, Звездара театар и „Коштана”, Борисав Станковић / Андраш Урбан, Народно позориште Суботица.
„Los Jugoslavos”, Хуан Мајорга / Стеван Бодрожа, копродукција Народно позориште из Ужица, Пулс театар из Лазаревца и Битеф театар; „Издаја”, Харолд Пинтер / Горан Шушљик, Југословенско драмско позориште, сцена Бојан Ступица.
Трилогија „Passport”, редитељ Андраш Урбан, позориште Деже Костолањи, Суботица, београдска премијера на сцени Битеф театра.
„Мој син само мало спорије хода”, Београдско
драмско позориште; и „Успаванка за Вука Ничијег”, копродукција Народног
позоришта у Београду и Град-театра Будва.
„Српска трилогија”, по роману Стевана Јаковљевића, драматизација Миодраг и Светолик Никачевић, режија Славенко Салетовић; Народно позориште у Београду.
др Ана Тасић,
театролог и позоришни критичар |
Прочитајте правила коришћења – на енглеском језику (Terms and Conditions, Privacy Policy, Disclaimer) – пре него што пошаљете коментар. Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција „Круга УКК” – онлајн часописа примењене књижевности и традиционалне уметности – Урбаног књижевног круга, задржава право да – уколико их процени као неумесне – скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или сарадника и чланова Урбаног књижевног круга и чланова редакције „Круга УКК”, као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Урбани књижевни круг и „Круг УКК” нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара прочитали и разумели правила коришћења која су искључиво на енглеском језику – и потврдили сагласност са наведеним правилима.
|
Note: The Urban Book Circle does not necessarily endorse any of the views posted. By submitting your comments, you acknowledge that the Urban Book Circle has the right to reproduce, broadcast and publicize those comments or any part thereof in any manner whatsoever. Please note that comments are moderated and published according to our Terms and Conditions.
|
Theatre criticism & Photographs: Ana Tasic
All rights reserved 2014. Copyright © Ana Tasic
Photos of Providenca courtesy of Centar za kulturu Tivat
All rights reserved 2014. Copyright © Centar za kulturu Tivat
Published August 4, 2014 on Urban Book Circle
Published August 4, 2014 on Politika Online
Design & Artwork by Djuradj Vujcic
Illustrated by Sarah Riordan
Edited by Prvoslav Vujcic,
Deidre McAuliffe
and
Danijela Kovacevic Mikic
All rights reserved 2014. Copyright © Urban Book Circle
C O N T A C T
Published by Urban Book Circle on August 4, 2014
Urban Book Circle® (UBC)
All rights reserved 2014. Copyright © Ana Tasic
Photos of Providenca courtesy of Centar za kulturu Tivat
All rights reserved 2014. Copyright © Centar za kulturu Tivat
Published August 4, 2014 on Urban Book Circle
Published August 4, 2014 on Politika Online
Design & Artwork by Djuradj Vujcic
Illustrated by Sarah Riordan
Edited by Prvoslav Vujcic,
Deidre McAuliffe
and
Danijela Kovacevic Mikic
All rights reserved 2014. Copyright © Urban Book Circle
C O N T A C T
Published by Urban Book Circle on August 4, 2014
Urban Book Circle® (UBC)
Урбани књижевни круг – круг даровитих, писмених и храбрих.