ПОЗОРИШНА КРИТИКА – Нови Сад, Војводина, Србија – Последњег дана 61. Стеријиног позорја, 2. јуна 2016. године, у Новосадском позоришту (Ујвидеки синхаз) – представа „Off” редитеља Золтана Пушкаша, према исповестима глумаца Новосадског позоришта и текстовима авангардне новосадске уметнице Каталин Ладик.
МИСАО · ФОТОГРАФИЈА · РУБРИКЕ · ЖИВОТ · СПОРТ · ВИЦ НА ШПИЦ · ДОГАЂАЈИ ·
|
„У финалу нам глумци приказују сцену одустајања. Престају да играју, напуштају салу, да би се касније вратили у својству публике. У последњој сцени само зуре у нас, гледаоце или глумце на (друштвеној) позорници. У овој сјајно осмишљеној, вишезначној, моћној и потресној сцени, означава се болна могућност краја театра. Узнемирујуће је и то што се дискретно сугерише да смо ми, гледаоци, можда следећи који ћемо кренути тим путем одустајања. Ми смо их заменили на сцени и ми смо можда следећи, ако нешто не урадимо поводом тога. Под светлима рефлектора, ми смо (симболички) на потезу.” – др Ана Тасић, театролог и позоришни критичар, пријатељ и сарадник – почасни члан Урбаног књижевног круга.
Урбани књижевни круг® (УКК)
|
др Ана Тасић,
театролог и позоришни критичар |
Болна могућност краја театра
|
Нови Сад, Војводина, Србија – Последњег дана 61. Стеријиног позорја, 2. јуна 2016. године, у Новосадском позоришту (Ујвидеки синхаз) је за госте фестивала у поподневним часовима организовано специјално играње представе „Off” редитеља Золтана Пушкаша, која је имала премијеру почетком овог маја. Поднасловљена као „превазилажење граница”, представа „Off” има чврсту документарну основу – настала је према исповестима глумаца Новосадског позоришта и текстовима авангардне новосадске уметнице Каталин Ладик.
У првом делу представе глумице и глумци се налазе на сцени: Ливиа Банка, Габриела Црнковић, Терезиа Фигура, Даниел Гомбош, Даниел Хуста, Иштван Кереши, Јудит Ласло, Арпад Месарош, Атила Немет, Габор Понго. Један по један иступају из групе и говоре о личним проблемима, често повезаним са незавидном финансијском ситуацијом у овом позоришту. Исповести се крећу од трауматичних последица због отпуштања (Гомбош), суочавања са смрћу родитеља и алкохолизмом (Хуста), преко пакла бирократије и административних заврзлама са чланством у уметничким удружењима (Месарош), до врло љутите, вербално провокативне критике безобразлука размажене публике (Гомбош). Сви глумци су боси и исто обучени, у сведене беж костиме, елегантне (костими Каталин Геро). Озвучени су микрофонима, њихов тон је упечатљив, церемонијалан. Појединачни гласови се понекада конфронтирају групи која их прати, што има врло јаке музичко-драмске ефекте, налик античком хору.
Када се овај део заврши, на сцену из публике излазе два типа у оделима, симболи моћних политичких фигура, и кажу нам да се преселимо на позорницу. Послушни смо и смештамо се потом на трибине на сцени, настављајући да гледамо представу из тог угла, док глумци играју у аудиторијуму, међу редовима седишта, сада обучени (симболички) у црно. Пре почетка другог дела сазнајемо о околностима које су утицале на стварање ове представе. Редитељ Роберт Ленард нам их објашњава на мађарском језику, уз духовиту опаску да српског титла ту нема јер је за титловање иначе он задужен, поред мора других задужења у театру. Ова опаска је у вези са проблемом наметања (немогуће) рационализације радних места (срспки превод тог дела говора добили смо непосредно пре тога, одштампан). Чујемо и читамо да је представа „Off” настала као реакција на смањење буџета Ујвидеки позоришту, од стране града Новог Сада у 2016. години за петнаест посто, због чега је буџет „Off”-а нула динара. Такође сазнајемо да је крајем прошле године Новосадско позориште од града тражило обнављање уговора са глумцима, редитељима, организаторима, техничарима, при чему одговора и даље нема. Затим је уследила поетска, асоцијативна, метафорична игра, опсервације о смислу живота и рада, о држави и идентитету, као и о томе да ли треба наставити са театарским ангажманом, и по коју цену. У финалу нам глумци приказују сцену одустајања. Престају да играју, напуштају салу, да би се касније вратили у својству публике. У последњој сцени само зуре у нас, гледаоце или глумце на (друштвеној) позорници. У овој сјајно осмишљеној, вишезначној, моћној и потресној сцени, означава се болна могућност краја театра. Узнемирујуће је и то што се дискретно сугерише да смо ми, гледаоци, можда следећи који ћемо кренути тим путем одустајања. Ми смо их заменили на сцени и ми смо можда следећи, ако нешто не урадимо поводом тога. Под светлима рефлектора, ми смо (симболички) на потезу. Харис Пашовић, уважени сарајевски редитељ који је био међу гледаоцима јер тренутно спрема представу у Новосадском позоришту, ауторски пројекат „За шта бисте дали свој живот”, након овог снажног завршетка је такође био потресен значењима представе, посебно аплаузом који су глумци добили за одиграну могућност одустајања од театра. Зато је иницирао писање петиције за очување овог уметнички изузетно успешног театра. Петицију, која је стигла до градских власти, потписали смо, поред Пашовића, Даринка Николић, Марина Мађарев, Гордана Ђурђевић Димић и други. |
Нови Сад, Војводина, Србија – Последњег дана 61. Стеријиног позорја, 2. јуна 2016. године, у Новосадском позоришту (Ујвидеки синхаз) – представа „Off” редитеља Золтана Пушкаша, према исповестима глумаца Новосадског позоришта и текстовима авангардне новосадске уметнице Каталин Ладик.
|
„Off” је случај фантастично осмишљеног, врхунски естетизованог и ангажованог театра par excellence, зато што је публика изашла из традиционалне сфере пасивности, и ушла у поље јасног друштвеног деловања (писање и потписивање петиције). У складу са својим поднасловом, представа „Off” је превазишла границе традиционалног, затвореног театра, игра је пробила зидове, срушила баријере. Гледаоци су постали глумци на позорници света, свет је постао театар, а театар свет.
др Ана Тасић,
театролог и позоришни критичар
театролог и позоришни критичар
__________________________
__________________________
|
__________________________
__________________________
__________________________
др Ана Тасић / Фотографија: из архиве Урбаног књижевног круга.
|
др Ана Тасић,
театролог и позоришни критичар,
пријатељ и сарадник – почасни члан Урбаног књижевног круга
театролог и позоришни критичар,
пријатељ и сарадник – почасни члан Урбаног књижевног круга
Прочитајте правила коришћења – на енглеском језику (Terms and Conditions, Privacy Policy, Disclaimer) – пре него што пошаљете коментар. Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција „Круга УКК” – онлајн часописа примењене књижевности и традиционалне уметности – Урбаног књижевног круга, задржава право да – уколико их процени као неумесне – скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или сарадника и чланова Урбаног књижевног круга и чланова редакције „Круга УКК”, као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Урбани књижевни круг и „Круг УКК” нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара прочитали и разумели правила коришћења која су искључиво на енглеском језику – и потврдили сагласност са наведеним правилима.
|
Note: The Urban Book Circle does not necessarily endorse any of the views posted. By submitting your comments, you acknowledge that the Urban Book Circle has the right to reproduce, broadcast and publicize those comments or any part thereof in any manner whatsoever. Please note that comments are moderated and published according to our Terms and Conditions.
|
|
· Theatre criticism & Photographs: Ana Tasic / All rights reserved 2016. Copyright © Ana Tasic ·
Last updated on June 10, 2016.
Published by Urban Book Circle on June 10, 2016 Urban Book Circle® (UBC) |
· Photos of Off courtesy of Novi Sad Theatre / All rights reserved 2016. Copyright © Novi Sad Theatre ·
· Published on Urban Book Circle · Published In Politika ·
· Design & Artwork by Djuradj Vujcic and Prvoslav Vujcic · Illustrated by Sarah Riordan and Deidre McAuliffe ·
· Edited by Djuradj Vujcic, Prvoslav Vujcic, Deidre McAuliffe, Sarah Riordan and Danijela Kovacevic Mikic ·
· Edited by Djuradj Vujcic, Prvoslav Vujcic, Deidre McAuliffe, Sarah Riordan and Danijela Kovacevic Mikic ·
All rights reserved 2016. Copyright © Urban Book Circle®