ПОЗОРИШНА КРИТИКА – Крајова, Румунија – Манифестација „Премио Европа” – представе „Натан Мудри” и „Секира”. Петнаесто по реду издање доделе најпрестижније европске позоришне награде „Премио Европа”, одржано је од 23. до 26. априла 2016. године у Крајови, граду на југозападу Румуније.
МИСАО · ФОТОГРАФИЈА · РУБРИКЕ · ЖИВОТ · СПОРТ · ВИЦ НА ШПИЦ · ДОГАЂАЈИ ·
|
„Игра се одвија око и унутар симболички изражајне, многозначне дрвене кутије, куће, али и ограде, када се отвори. Она је све, она дели, јури, прогони, штити актере, подсећајући у неколико сцена на луталачке егзистенције данашњих емиграната. Ликови су све време умрљани блатом, што такође сугерише незаштићене, бездомне животе данашњих избеглица, али и стварање света у блату и љубави, што је значење које нуди прва сцена загрљаја блатњавих актера.” – др Ана Тасић, театролог и позоришни критичар, пријатељ и сарадник – почасни члан Урбаног књижевног круга.
Урбани књижевни круг® (УКК)
|
др Ана Тасић,
театролог и позоришни критичар |
Људскост у нељудски подељеном свету
|
Крајова, Румунија – Последњег дана четвородневне манифестације „Премио Европа”, 26. априла, након конференције о Матсу Еку, у поподневним часовима је играна представа „Натан Мудри” немачког редитеља Андреаса Кригенбурга, једног од овогодишњих добитника награде за Нове позоришне реалности. Продукција угледног Дојчес театра из Берлина, настала према Лесинговој драми из доба просветитељства (1779), „Натан Мудри” се бави превазилажењем разлика на религијским основама. Данас је то тема од изузетне важности, имајући у виду избегличку кризу која је у представи дискретно, симболички одражена. Радња Лесингове драме се дешава у време Трећег крсташког рата у Јерусалиму, а почиње повратком протагонисте Јеврејина Натана у његов разорени дом који су окупирали муслимани. Лесинг јасно промовише идеју толеранције и истиче људскост као коректив у нељудски подељеном и дубински уздрманом свету.
Режија Андреаса Кригенбурга је изванредно савремена, заводљива и допадљива, визуално посебно опчињавајућа (сценограф Харалд Тор). Игра се одвија око и унутар симболички изражајне, многозначне дрвене кутије, куће, али и ограде, када се отвори. Она је све, она дели, јури, прогони, штити актере, подсећајући у неколико сцена на луталачке егзистенције данашњих емиграната. Ликови су све време умрљани блатом, што такође сугерише незаштићене, бездомне животе данашњих избеглица, али и стварање света у блату и љубави, што је значење које нуди прва сцена загрљаја блатњавих актера.
Редитељски рукопис је врло маштовит, јасно инспирисан слепстиком, традицијом немих филмова, Бастера Китона или Чарлија Чаплина. Кригенбургов богат, гротескан, размахано детињаст сценски хумор је уметнички посебан начин приступа тмурној стварности, која се посматра креативно и утешно. Дезилуизионзам и самоиронија који прате овакву сценску игру су и средства успостављања важног критичког односа према Лесинговом тексту, имајући у виду да се његови хуманистички ставови могу данас схватити као наивни. Кригенбургови ликови се тако прилично разликују од Лесингових, окорело традиционалних, често делују као да су из неког цртаног филма, мумлају, мрмрљају и ходају као некакви гремлини, а понекада и лају. Преувеличано су дебели, толико да једва стају у кућу, а са великом муком гротескно седе на ве-це-шољи, док им (крпени) полни органи смешно ландарају лево-десно. На крају представе, након срећног расплета Лесингове драме, блатњави и мумлајући актери доносе на сцену картоне са енглеским натписом „free hugs” (бесплатни загрљаји), па се међусобно грле, а силазе и међу нас гледаоце, да нас такође грле. Ово стилизовано-иронично-инфантилно финале је репрезентативно за представу јер на значењски и стилски сложен начин тумачи Лесингове просветитељске идеје. Истог дана, увече, одржана је завршна церемонија „Премио Европа”, на импозантно пространој сцени Националног позоришта „Марин Сореску”. После свечаног уручивања награда добитницима, Матсу Еку, Виктору Бодоу, Хуану Мајорги, Жоелу Помера и Националном театру из Шкотске, приказан је снимак Екове представе „Збогом” (2011). Потом је играна петнаестоминутна плесна представа у његовој кореографији, „Секира”, шведска продукција из прошле године, тада најављена као професионални опроштај Ека, његова „лабудова песма”. |
Крајова, Румунија – Манифестација „Премио Европа” – представе „Натан Мудри” и „Секира”. Петнаесто по реду издање доделе најпрестижније европске позоришне награде „Премио Европа”, коју подржавају Унија европских позоришта, Међународно удружење позоришних критичара и Међународни позоришни институт, одржано је од 23. до 26. априла 2016. године у Крајови, граду на југозападу Румуније.
|
Шездесетогодишњи плесачи Ана Лагуна и Иван Аузели, дирљиво су у „Секири” приказали дубоки љубавни однос двоје старих људи, њихов истовремени занос, али и потребу за заједничким животом из практичних разлога. Аузели тврдо мушки представља дрвосечу, врло усредсређеног на цепање дрва, али је на почетку видно немотивисан, безвољан, па и агресиван. Затим на сцену суптилно ступа Ана, отелотоворење женске снаге, постепено привлачећи његову пажњу, смекшавајући његову грубост. На крају њих двоје заједно напуштају сцену, заједнички носећи исечена дрва.
Матс Ек је кореограф чији је рад, између осталог, постао препознатљив због увођења покрета из свакодневног живота у естетику плеса, што је карактеристика и ове представе. Свакодневица је на Ековој сцени нежно поетизована, лепота је извајана у детаљима, осећањима, згураним у опоростима живљења, тешком раду и обавезама опстанка.
Матс Ек је кореограф чији је рад, између осталог, постао препознатљив због увођења покрета из свакодневног живота у естетику плеса, што је карактеристика и ове представе. Свакодневица је на Ековој сцени нежно поетизована, лепота је извајана у детаљима, осећањима, згураним у опоростима живљења, тешком раду и обавезама опстанка.
др Ана Тасић,
театролог и позоришни критичар
театролог и позоришни критичар
__________________________
__________________________
|
__________________________
__________________________
__________________________
др Ана Тасић / Фотографија: из архиве Урбаног књижевног круга.
|
др Ана Тасић,
театролог и позоришни критичар,
пријатељ и сарадник – почасни члан Урбаног књижевног круга
театролог и позоришни критичар,
пријатељ и сарадник – почасни члан Урбаног књижевног круга
Прочитајте правила коришћења – на енглеском језику (Terms and Conditions, Privacy Policy, Disclaimer) – пре него што пошаљете коментар. Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција „Круга УКК” – онлајн часописа примењене књижевности и традиционалне уметности – Урбаног књижевног круга, задржава право да – уколико их процени као неумесне – скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или сарадника и чланова Урбаног књижевног круга и чланова редакције „Круга УКК”, као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Урбани књижевни круг и „Круг УКК” нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара прочитали и разумели правила коришћења која су искључиво на енглеском језику – и потврдили сагласност са наведеним правилима.
|
Note: The Urban Book Circle does not necessarily endorse any of the views posted. By submitting your comments, you acknowledge that the Urban Book Circle has the right to reproduce, broadcast and publicize those comments or any part thereof in any manner whatsoever. Please note that comments are moderated and published according to our Terms and Conditions.
|
|
· Theatre criticism & Photographs: Ana Tasic / All rights reserved 2016. Copyright © Ana Tasic ·
Last updated on May 3, 2016.
Published by Urban Book Circle on May 3, 2016 Urban Book Circle® (UBC) |
· Photos of Craiova courtesy of Ana Tasic / All rights reserved 2016. Copyright © Ana Tasic ·
· Photos of Nathan der Weise courtesy of Deutsches Theater Berlin / All rights reserved 2016.
Copyright © Deutsches Theater Berlin ·
Copyright © Deutsches Theater Berlin ·
· Published on Urban Book Circle · Published In Politika ·
· Design & Artwork by Djuradj Vujcic and Prvoslav Vujcic · Illustrated by Sarah Riordan and Deidre McAuliffe ·
· Edited by Djuradj Vujcic, Prvoslav Vujcic, Deidre McAuliffe, Sarah Riordan and Danijela Kovacevic Mikic ·
· Edited by Djuradj Vujcic, Prvoslav Vujcic, Deidre McAuliffe, Sarah Riordan and Danijela Kovacevic Mikic ·
All rights reserved 2016. Copyright © Urban Book Circle®